Nastopilo je jesensko enakonočje

Poletje se tudi koledarsko preveša v jesen. Ob 14.44 je nastopilo enakonočje, kar pomeni, da sta tako južna kot severna polobla prejeli enako količino Sončeve svetlobe. Dnevi se v tem delu leta najhitreje krajšajo, kar močno vpliva na vreme. Polarni predeli se bodo namreč v prihodnjih tednih in mesecih znašli v temi, zato se bo ozračje tam hitro ohlajalo, medtem ko bodo v bližini ekvatorja še naprej vztrajale visoke temperature.

Zaradi večje temperaturne razlike med polom in ekvatorjem se tudi pri nas vreme jeseni pogosto zelo hitro spreminja. Tako lahko po nekaj hladnih dneh znova nastopijo sončni in zelo topli dnevi, s temperaturami, ki lahko celo v oktobru presežejo 25 stopinj Celzija, le nekaj dni kasneje pa lahko sneži vse do nižin.

Zaradi večje aktivnosti ciklonov in prehodov hladnih front je jesen v večjem delu Slovenije najbolj moker letni čas. Letos je zelo toplo tudi morje, kar lahko prispeva k močnejšim padavinam in intenzivnejšim vremenskim pojavom. Toplo morje namreč povečuje količino vlage v zraku, kar ob prisotnosti hladnih front poveča verjetnost za nastanek močnih nalivov. Ko se srečata zelo topel in vlažen zrak iznad Sredozemlja ter hladne zračne mase s severa, imamo pri nas običajno burno vremensko dogajanje.

Scroll to Top